WALKERS / CHODCI

Video from New Mexico, reflecting the effort of emigrants to fit into another society structure.

This video, captured and edited in USA, New Mexico documents couple minutes of a university life on UNM, Albuquerque.

People using this University park are mixture of local and American citizens and also immigrants and temporary students from another countries. A park is a place, where all these groups can feel comfortable, even when they do not fit yet completely to the local society. It is a place, where they try to get there at least through the environment, which accepts them easier.

The point is, that the hardly we try, the harder the way is and once we just do not thing about it, we are usually already there.

————————————————————–

CHODCI

Toto video, natočné a vytvořené v USA, Novém Mexiku, dokumentuje několik minut z univerzitního života na University of New Mexico v Albuquerque.

Lidé používající uviverzitní park jsou směsicí místních lidí a Američanů z jiných států I imigrantů a dočasných studentů z jiných zemí. Park je místem, kde se všichni mohou cítit pohodlně, I když se ještě nezačlenili do místní společnosti. Je to místo, skrze které se k ní chtějí přiblížit, protože je prostředím, které je přijímá snáze.

Ovšem háčkem úrazu je, že čím víc se většinou snažíme, tím je tato cesta obtížnější a až v momentě, kdy už o to nestojíme, jsme už většinou tam.