Proluka – Pro UKRA

Srdečně Vás zvu tuto středu 4.5. v 18.00 na setkání v Bezručových sadech na místě galerie Proluka při příležitosti vernisáže venkovní instalace v galerii Proluka.
https://ctyridny.cz/projekt/linda-ciharova-proluka-pro-ukra/
fb událost: https://fb.me/e/2trtavKbT

LINDA ČIHAŘOVÁ: Proluka – Pro UKRA
Termín konání: středa 4. května v 18:00 
Místo: ProLuka – Galerie pod vršovickým nebem
Bezručovy sady, Praha 10 (park naproti domu Slovenská 23) 
Zobrazit na mapě ›

LINDA ČIHAŘOVÁ: Proluka – Pro UKRAInstalace z živých květin jako památník na letošní jarní ukrajinský boj o svobodu, padlé hrdiny i rozdělené rodiny donucené opustit své domovy i rodnou zem. Ukrajinský státní znak složený z narcisů a primulí bude na Proluce ještě několik let každé jaro rozkvétat. Tím, jak se některé rostliny budou množit a jiné uhynou, bude se znak měnit a rozpíjet tak jako se rozptyluje kolektivní paměť na historické momenty. Připomene nám, jak křehké i pomíjivé může být to, co považujeme za samozřejmost, a zároveň o kolik jsme silnější, když stojíme při sobě. To, co se nyní naučíme budeme v letech budoucích potřebovat ještě mnohem více při řešení změn klimatu a možná i jiných nečekaných událostí.
 
Za pomoc s realizací instalace děkujeme studentům i vedení ZŠ Kladská. Linda Čihařová (1982) žije a pracuje v Praze, kde také vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Absolvovala stáže na FAMU, University of New Mexico v Albuquerque, Academy Beeldene Kunste v Maastrichtu a stipendijní pobyt v centru Egona Schieleho v Českém Krumlově.
I když má její tvorba široké rozpětí a kombinuje nová média s klasickými, jednotícím prvkem a hlavním inspiračním zdrojem zůstává krajina a vzájemné vazby s jejími obyvateli. Vychází z land artu a konceptu, ale inspirují ji hlavně vědecké metody a výzkum přírodních procesů. Její práce má svébytnou polohu tlumočníka mezi lidmi a přírodou. Od roku 2008 se také věnuje designu z recyklovaných materiálů (zejména elektroodpadu v projektu Trash made).
Copyright © Čtyři dny, z.s.

rozhovor na českém rozhlase

Jarní rozhovor na českém rozhlase 5.3. 2020

Vyvrácený / Disproven

LindaCiharova_Vyvraceny_2015_sfw

Objekt Vyvrácený je vytvořen z kořenů stromů, vyvrácených za jedné jarní bouře r. 2015.
Je volným pokračováním instalace Treenimal escape (strom snažící se uniknout).

rok vzniku: 2015
rozměry: cca 160x90x23cm

 

 

Magnetické pole


Magnetic field
dimension: 100 x 100 x 6 cm
year: 2015
material: Plexi glass 3 mm, pieces from recycled foil from LCD monitors silver wire

Magnetické pole
velikost: 100x100x6 cm
rok vzniku: 2015
Objekt z plexiskla a fresnelové folie pocházející z recyklovaných lcd monitorů je inspirovaný smyslem pro zemský magnetismus, jímž se motýli monarchové orientují při každoroční migraci napříč kontinentem. Vychází i z křehkosti životního prostředí a vztahu organismů a zemských sil, jež jsou tím zranitelnější, čím méně jsou pro nás viditelné.

more

OTTAKRING JAM

Project Ottakring jam was created for Ottakring festival, which wants to include national minorities living in Viena.
The wall of the local little home made jam factory was painted using pattern based on the colours and shapes from national flags of Austria and Turkey and countries of former Yugoslavia, which are the minorities living in the Ottakring neighbourhood.
At the end the public was invited to finish the empty faces with the emoticon of their feeling  of living in this place.
OTTAKRING JAM was part of the KICK THE HABIT exhibiton in Czech centre in Vienna in June 2010.

more

The Tribe / Kmen

Ceramics figurer (hlaf birds / half people, covered with fur fabric and glass beads.
Based on project Long journey.
Other pieces from the series on google docs.

_MG_5430_Kmen1sfw _MG_5434_Kmen2sfw _MG_5443_Kmen3sfw _MG_5447_Kmen5sfw _MG_5455_Kmen6sfw _MG_5457_Kmen7sfw _MG_5460_Kmen8sfw _MG_5463_Kmen10sfw _MG_5464_Kmen11sfw

more

Mothears / Můrouši

Listen to trees, talk to moths, ask the sun to give you all the colors.
Installation made from the electrowaste material – LCD folies. In cooperation with Trash Made prepared for one day event – Mushrooming 2012  in park Stromovka, Prague. Organised by Formyiksztalty.pl

more

Metamorfis / Proměna

Transformation is propably the only way how can life survive as a complex and escape suinevitable destruction. more

Nuit Blanche Brussels / Bílá noc v Bruselu

It was a pleasure to participe on great event for one night in Brussels, on the 6 th of October 2012 called Nuit Blanche. With instalation Treenimal escape and other 34 instalations we filled the centre of Brussles for joy of about 30.000 visitors. Another project from Czech republic made by Dan Gregor and Tomáš Dvořák called Archifon was very succesfull. Projects were organized by Nuit Blanche in excelent cooperation of Czech centre in Brussels. Thank you.
Official video of Nuit Blanche 2012.

more

treenimal escape / útěk

 

 

The Treenimal Escape is a garden instalation – a running skeleton creature made of tree branches projected on a trimed wood species.This creature is desperately trying to escape from its golden cage into an open land, but thanks to its constitution it can not.Within the garden it is very well taken cared of it, but it may want also try, what it a wild growth.How domesticated animals and platns and our manners to them reflect our own hidden desires? more

Long Journey / Dlouhá Cesta

Instalation created for exhibition „Trace the Tweet-face the speed“ in Školská gallery 2012.

 

The installation consists of set of small sculptures, depicting bird – people arranged in a similar formation as birds, who are flying long journeys. Theese bird – people flocks is oriented from the ground up and causes a feeling of class hierarchy, which exists in various social groups and especially working groups. I wonder if there could be some paralell tohuman groups and how would this cooperation look like, if it will be governed by similar rules as bird´s rules.

more

Jedna rodina

Instalace „Jedna Rodina“ je zjednodušeně metafora odtrženého městského života. Pokojové květiny, živořící ve svých malých kontejnerech a skulinách jsou přitahovány ke zdánlivě jedinému dostupnému zdroji energie. Nevyřčené „Jsme“ v názvu JednaRodina nás však vrací do většiny obývacích pokojů v západních zemích. To co je světlo květinám, je lidem touha po informacích. Avšak jsou tyto obrazy pravé?

NEVERLANDS


In this instalation the viewer can get the relief up to the watter level (made by coloured projection), but after a while leaving untouched, land gets again under the watter.

 

more

EMOLAND/EMOKRAJ

 

This project is interested in the border of an urban landscape, where the city meets the nature. It is using an artificial light (hand torch, car lights or a helicopter´s search light) to illuminate and discover a landscape.

Tento projekt ze zabýval hranicí mezi městem a krajinou, kde se v té době projevovala silně lidská energie přetváření prostředí – konkrétně stavba městského obchvatu. Videa pocházejí z nočních výletů do krajiny. Záběry jsou nasvěcované umělým světlem  (baterkou, autem,, helikoptérou).

 

more

Streptomyces

more

Making it

VISUAL GENEALOGY / VIZUÁLNÍ GENETIKA

 

more

URBAN TENT

Tent of nature in urban place.

more